Program


Program setkání chystáme z plných sil! Těšte se na přednášky a diskuzní programy, inspirativní workshopy a další aktivity. Dopřejeme si jak zamyšlení, tak tvoření, aktivity hluboké i prostě zábavné. Každý si přijde na své!

V pátek navečer nás čeká koncert, v sobotu divadelní představení a určitě to bude stát za to.

Nádechem celého setkání budou pravidelné modlitby každé ráno a každý večer naplněné novými písněmi, které bude doprovázet mládežnická kapela.

Koncert Pavla Helana

Setkání zahájí svým koncertem vlídný písničkář, kytarista a finalista soutěže Československo má talent, Pavel Helan. Těšit se můžete na jeho osobitý humor i hloubku písní, které jsou často inspirované čtením Písma. 

Překvapením koncertu bude Song setkání, který Pavel Helan chystá přímo pro nás v tématu našeho setkání. www.pavelhelan.cz

Koncert Lače Manuša (romsky "dobří lidé") 

Vystoupí také romská kapela, jejíž počet členů variuje od dvou do pěti, ale neměnný základ tvoří skladatel a hudebník Tibor Žida a zpěvačka a herečka Pavlína Matiová. Díky kombinaci autorských písní a tradičních romských melodií s romskými, českými a někdy i anglickými texty, jsou aktuálně jednou z nejzajímavějších romských kapel na české scéně. 

S lehkostí sobě vlastní dokazují, že i tisíckrát omletá "čajorije, šukarije" může mít zajímavé jazzové aranžmá nebo že romská hudba nejsou jen čardáše, ale také třeba funk s hravými melodickými postupy.

Parabible

Přijede také Alexandr Flek s Parabiblí - knihou, která dávný příběh o Ježíši Nazaretském zasazuje do kulis současného Česka, především ale staví dnešního čtenáře před nově obnažené pointy dávných evangelijních příběhů a výroků.

Nejenom že nám řekne, jak ho to vůbec napadlo a jak na tom pracoval, ale taky bude možnost se s touto metodou poznat osobně a uplatnit svou kreativitu. 

www.parabible.cz

HOPE2093 - Akční zážitková hra

Hra nás přenese do roku 2093, kdy na zemi zavládl všeobecný ateismus. Lidé se orientují jen na materiální hodnoty, nevěří, že by mohlo existovat cokoliv nad námi, že by život měl jiný smysl, než během života hromadit majetek a úspěchy. Konec života je pro ně nenávratným pádem do nicoty a zapomnění.

Pojďte se stát součástí utajené záchranné mise, která doufá, že to přecijen je ještě trochu jinak...  

Songová bohoslužba

Je jednou z alternativních liturgických forem bohoslužby v husitské církvi. Text liturgie je dílem farářky a básnířky Pavly Zachařové (1929), hudební doprovod zkomponoval farář a hudebník Luboš Svoboda (1940 - 2017), který se stal známý jako autor a skladatel křesťanských songů. Ten nejznámější (Máří Magdaléna) nazpívala v 60. letech jako jednu ze svých repertoárových písní Marta Kubišová.

Při slavení songové bohoslužby je předpokladem vroucnost toho, který shromáždění předsedá, ale i všech přítomných, kteří oslavují Boha chválami, zpěvem a modlitbami. Přijďte prožít bohoslužbu jinak! Stejně jako při tradiční bohoslužbě, i zde posloucháme Boží slovo a přijímáme večeři Páně.

Upcyklace - workshop

Pojďte si s námi vyrobit originální látkovou tašku ze svého starého trička! Najdeme tím, pro staré tričko nejen nové využití, a ušetříme tak naši planetu zbytečného odpadu, ale budete si taky moct odvézt i památku ze setkání. Řiďme se společně heslem: "Nevyhazuj, upcykluj!"

(Prosíme, aby si každý účastník, který se bude chtít zúčastnit přivezl své vlastní staré tričko.)

Logos - věřící LGBT+ 

Vztah křesťanství k LGBT+ lidem lze popsat v mnoha ohledech jako ambivalentní. Existují proudy, které jsou pro úplnou integraci a proudy, které jsou naopak pro úplné vyloučení věřících leseb, gayů, bisexuálů, transgender a queer lidí z církve. A mezi těmito přístupy zůstává spousta otázek.

Je život LGBT+ lidí slučitelný s přirozeným Božím řádem? Co se o tom píše v Bibli? A jak to souvisí s rolemi mužů a žen v tradičním pojetí? Na tyto a další otázky se pokusíme hledat odpovědi v přednášce a moderované diskuzi.

Kapela setkání

Na modlitbách během setkání nás bude doprovázet kapela, aby nám to znělo a oslava Páně v nás došla svého naplnění.

Můžete se těšit na klávesy, housle, kytaru, baskytaru, cajón a krásné hlasy!

Bar u Kříže

Ani letos nebude chybět originální nealko bar, který bude doprovázet naše večerní programy. Bude příležitost pochutnat si na dobrém pití i jídle v DIY style, tak jak to máme rádi ;) 

Video-animační koutek

Krátké večerní hraní s filmovou technikou. Natočíme si pár základních typů filmových efektů, které jdou napříč celou historií světové kinematografie. Téma je jasné "Věř, druhé neměř." tak uvidíme co nám z toho vyjde. Pokud ti vystupování před kamerou není blízké, nevadí - můžeš být součástí štábu.

Dokud nás víra nerozdělí

Chodit s přítelem či přítelkyní jiného vyznání není vždy úplně jednoduché. A co teprve, když je dokonce z úplně jiného náboženství? Změní se situace po svatbě? Bude to lepší nebo náročnější? Jak obhájit svou lásku před ostatními a jak uspět v situacích, kdy nás víra rozděluje namísto, aby nás spojovala?

Své o tom ví hosté naší panelové debaty Jan a Drahomíra Blažkovi z Olomouce (evangelík a katolička) i Emanuela a Tomáš Blažkovi z Prahy (husitka a budhista).  

Pragulic

Poznej Prahu očima lidí bez domova (pragulic.cz ). Poznej průvodce Václava a poznej osobně člověka, který o sobě říká, že je bezdomovcem z vlastní vůle. Václav, bývalý milionář, je na ulici od roku 2006. Rád si dělá legraci. Na jeho prohlídkách se dozvíte pikantnosti o něm samotném i historii Prahy. Poučí vás o tom, jak se žije na ulici a jak na ní žít, aniž byste museli být špinaví nebo neměli kam hlavu složit. U jeho příbytku najdete ještě dnes záhonky květin nebo výstavu hrníčků.

Na tento program je omezená kapacita, máte-li zájem, registrujte se na něj při příjezdu.  

S vězeňským kaplanem

David Smetana, husitský farář z Červeného Kostelce, nám povypráví o své službě ve věznici Odolov.

Zajímá vás, jak to funguje? S jakými lidmi se stýká? Jak to na něj působí? Jak Pán Bůh oslovuje lidi i tam?

Hagioterapie - cesta do duše

Přijďte s námi nahlédnout do svého nitra skrze biblický příběh. Jak tam však dohlédnout? Pomocí hagioterapie, která pracuje s předpokladem, že příběhy z Bible mají moc rozvířit naše emoce a každý z nás je v nich schopen najít sám sebe. Pokud jste o ní ještě neslyšeli a nedokážete si to představit, tak negooglete definici, ale pojďte to s námi rovnou prožít. Vydejme se společně do neznáma a podívejme se na Bibli úplně jinýma očima. Co tam najdeme záleží jen na nás.

Divadelní hra Na zdi a za zdí

Virtuální realita versus reálná realita.
Proč se lidé chovají v kyberprostoru jinak než v reálném životě? A co to může přinést do jejich vztahů?
Exkurze do života jedné rodiny - každý má nějaký ten problém a každý se chová jinak v kyberprostoru a jinak v reálném životě. A co s touto rodinou udělá tragická událost, která zasáhne mladší dceru? 
Autor scénáře Vladimír Vácha. Hrají: Jiří Bešta, Veronika Jungmannová, Daniel Jungmann, Zdenka Brázdilová, Eliška Sýkorová/Mája Hunalová, Vladimír Vácha 

Hraje divadelní spolek Kairos II jako host Vršovického divadla MANA. Slovo Kairos je z řečtiny, výraz pro čas, který měří Bůh, je to čas, kdy Bůh něco dělá, kdy jedná s námi lidmi. Chceme, aby čas který stráví naši diváci na představeních byl časem, kdy zapomenou na čas a nechají se vtáhnout do našich příběhů.

Nesuď druhého podle zjevu 

Výroba a nákup oblečení se dotýká každého z nás. Oblékáme se všichni, ať už si potrpíme na kvalitní designové kousky, nebo nosíme oblečení z druhé ruky, skrz styl oblékání často vyjadřujeme svou osobnost i postoj k životu. 

Textilní průmysl se pojí s řadou společenských problémů, kterým se na workshopu budeme snažit porozumět. Zároveň budeme hledat k této otázce vlastní postoj a uvědomíme si, že nejsme pouze spotřebitelé, ale lidé s různými hodnotami a názory, a tedy i způsoby, jak se k problémům stavíme, mohou být různé. 

Workshop o tomto i mnohém dalším pro nás připravili lidé z organizace NaZemi, která se těmi to tématy dlouhodobě zabývá. www.nazemi.cz  

Vyšívání pro dobrou věc

 Máš chuť neteoretizovat o pomoci, ale jít přímo do akce. Udělat aspoň něco pro to, aby byl svět o kousek lepší? Na setkání bude možnost podpořit obecně prospěšnou společnost Na počátku tím, že vyrobíme vyšívaná přáníčka, která bude tato organizace prodávat na vánočních trzích a utržené peníze použije na provoz služeb pro ženy v tísni - poradenství, ubytování a podporu těhotným ženám a maminkám, které se ocitly v tísni.


Ethnocatering

Orientální chutě poznáme při sobotní večeři, kdy nás na raut zve místní muslimská komunita. Speciality jsou překvapením, ale už teď můžeme zkusit odhadovat, jestli bude i pita, hummus nebo tabuleh ;)

Během večeře bude možnost osobně promluvit s tvůrkyněmi a tvůrci pohoštění, vyptat se jich na jejich osobní životní příběhy, proč a kdy přišli do ČR, jak má jejich víra vliv na jejich osobní i společenský život nebo třeba jak vidí oni nás.  

Worship rozcvička

Chval Pána svého písní, slovem, celou svou myslí i tělem. 

Sobotní ráno můžeš zahájit akční rozcvičkou za tónů oblíbených worshipových písní. 


Předběžné časové rozvržení programu (změny vyhrazeny ;)):

O rozdílech mezi lidmi

Při letošním setkání budeme věnovat pozornost rozdílům mezi lidmi. "Bratří moji, jestliže věříte v Ježíše Krista, našeho Pána slávy, nesmíte dělat rozdíly mezi lidmi." (list Jakubův 2,1)

Věřit totiž znamená také umět přijmout rozdílné a usilovat o rovnost v přístupu k lidem v křesťanském společenství. "Do vašeho shromáždění přijde třeba muž se zlatým prstenem a v nádherném oděvu. Přijde také chudák v ošumělých šatech.A vy věnujete svou pozornost tomu v nádherném oděvu a řeknete mu: "Posaď se na tomto čestném místě," kdežto chudému řeknete: "Ty postůj tamhle, nebo si sedni tady na zem."Neděláte tím mezi sebou rozdíly a nestali se z vás soudci, kteří posuzují nesprávně?" (list Jakubův 2, 2-4)


Zkrátka nepodlehnout dojmu, že šaty dělají člověka, ale projevovat lásku k bližnímu. "Mluvte a jednejte jako ti, kteří mají být souzeni zákonem svobody. Na Božím soudu není milosrdenství pro toho, kdo neprokázal milosrdenství. Ale milosrdenství vítězí nad soudem" (list Jakubův 2, 12-13)

Proto setkání budou symbolicky provázet převlékací figurky - budou sloužit jako připomínka toho, že šaty, boty a účes jsou jen vnějšími slupkami a nikoliv podstatou lidství.